smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

06.03 spanish setting the table quiz b
What is a adjective for Alexander Hamilton and Thomas Jefferson
What is most likely true about the digital grandparents of students that attend fridgemont high? the results of the survey are shown below
Which statement is true about these lines from “Ode to a Nightingale” by John Keats? Was it a vision, or a waking dream? Fled is that music:—Do I wake or sleep
a primate that is blind in one eye w
Anul acesta varsta tatalui este de 4 ori mai mare decat a fiului,dar peste 20 de ani va fi de 2 ori mai mare.Cati an va avea fiul peste 5 ani.
m + 5n; use m = 1, and n = 4
According to the missouri compromise, _________ became a slave state, ____________ became a free state, and __________ became the parallel that divided the slav
Explain Andrew Jackson's war with the bank
A secondary source is most likely reliable and credible if it is