itchypal02 itchypal02
  • 25-09-2018
  • Chemistry
contestada

a powder drink sells for 299 per can each can makes 8 liters of drink what will be the cost of making 35 L of drink

Respuesta :

hucipa hucipa
  • 25-09-2018

8×4=32 liters and $299×4 is $1196. If you divide $299 by 4 you get 74.75. And 8÷4=2. So if you add $1196 with $74.75 you get 1270.75 and 35 liters.

Answer Link

Otras preguntas

If a person has memory B cells against a certain pathogen, the person is.. a) likely to develop that disease b) much less likely to develop the disease a second
Why did the public fear early unions
Which best explains what would happen to the muscular system if the digestive system broke down? A. Oxygen would not be removed, and the muscles would not be ab
I need help please Find the value of numerical expression can you explain it to me please 2^4
How is the process of fertilization in animals like the process that takes place in plants? A. A sperm cell and an egg cell combine to form an embryo. B. Sperm
When you add 18 to 1/4 of a number, you get the number itself.
Why did the public fear early unions
what is 5.50 x (20 + 18.50)?
What are some facts about an acient China invention called viska
What is the lcm of two numbers if one number is a multiple of the other give example