Its cost $3.55 to make a sandwich at the local deli shop to make a profit the deli sells it at a price that is 160% of the cost. The sandwich sells for$

Relax

Respuesta :

3.55(1.6)=5.68


you multiply it by 1.6 because it gives you 160% of 3.55

The sandwich sells for $9.23.

(Multiply the cost by 1.60.
You'll get $5.68
Add that to the cost and you'll get $9.23.)