koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

Which were weaknesses of the U.S. government under the Articles of Confederation?
Solve each system by substitution. Show all work. y = -3x y= x-4
importance of philosophy of education​
how do water molecules disslove in salt
Explain ONE way in which new types of communication affected how people obtained information from 1900 to the present.
Select two phrases that help reveal the meaning of the word detrimental as it is used in paragraph 7.
Find the quotient of 2 7/8 and 3 5/6
8 For her, the frustration began in childhood, when even her beloved grandmother worried about her "talking biggety to white folks." She recounts how her grandm
What versions of Wi-Fi Protected Access (WPA) were defined after the IEEE ratified the IEEE 802.11i security standard
Skyler is buying a new laptop on layaway for $275; If she pays $55 each week, how many weeks will it take Skyler to pay for the new laptop