lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

Use the table below. Make an organized list or tree diagram to find all the possible lunch combinations including one sandwich, one soup and one salad. What is
The dollar store buys a hat for $0.80. Then they mark up the price by 20%. How much will they sell the hat for?
Comparative advantage in production is achieved by: Group of answer choices Subsidizing, specializing, and lowering the price of an exported good. Being able to
1. Determine the pH of the following solutions: a. 1 x 10-3 M HCI
Find the perimeterwrite the process plz​
For a health assignment, Janet and Kate record how many students wear glasses in each of their classes. In Janet's class, 15 out of the 25 students wear glasses
help Answer any of the 4 questions
Correct the text by inserting one comma. (Note: in this skill, serial commas are not optional.) The WarkaWater towerrelies on condonsation to pull water from th
The term coefficient refers to
Given the two points (-32,63) and (17,-35) write the equation of the line passing through the points. Fast