elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please can anybody help me with this: Show that (x − 9)(x − 1) ≡ x^2 − 10x + 9
Simplify sqrt(45/7y)
Was the Green Revolution successful?
Why is 1/2 the same as 0.5
Need please help with the answer
✪ 9- They usually go to disco and till midnight. a) dancing c) sing b) sings d) dance
Which of the following men did not serve as abbot of Cluny a. St. Bruno b. St. Odo c. St. Odilo d. St. Hugh e. St. Peter Damian
In Chile, they prefer tea to coffee and instant rather than freshly ________ (41). In Argentina, by contrast, breakfast is with a ___________ (42) cappuccino, a
i need help with 7th grade math please need help ASAP + brainleist
Find the arc length of an arc with a Central angle of 2π/3 radians and a radius of 6 units