kittycat141 kittycat141
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate of $4.80 for 4

Respuesta :

lavacalola123
lavacalola123 lavacalola123
  • 22-05-2018
The unit rate for $4.80 for 4 is $1.20 for each individual object.
Answer Link
midknight9
midknight9 midknight9
  • 22-05-2018
Though I do not think that we have the full question here, if we have 4 anything and the total cost is $4.80, we can solve for the unit rate.

What we do is we take the $4.80 and we divide it by the number of units (or anything) that we have - in this case it is 4.

[tex] \frac{4.80}{4}=1.20 [/tex]

So we know that the unit rate is $1.20.
Answer Link

Otras preguntas

What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
What might happen to the sea star population after oyster beds are destroyed
8a2 + 6a = 5 how do I do this?
A worker is hired for $80 a day on the condition that if business is slow, the worker will only receive half pay.  At the end of 20 days, the worker receives $1
What is 2 to the 10th power in scientific notation
example of a line that has no slope
What is foreshadowing?
How do you fins the sum of 2/10 and20/100?
Compare and contrast ancient China and ancient Japan.  please help! i need to do an essay on it that is 3-5 paragraphs long.