davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

As president, Nixon worked to protect the environment by establishing all of the following EXCEPT which one? a. seeking passage of the Clean Water Act b. crea
why are trees considered a renewable resource
The conflict and unrest in Chechnya are caused by different?
What are quadrilateral
What is the algebra expression for this six feet less than the width
Which of the following kingdoms contains prokaryotes? A. Plantae B. Protista C. Eubacteria D. Fungi I think it is Eubacteria but im not for sure
which principle does the U.S. supreme court apply when it declares an act of congress unconstitutional
What is the answer please help me?
Why did Gerald Ford face a difficult election in 1976? A. Jimmy Carter was an unusually charismatic speaker. B. Ford couldn't raise enough money to run a seriou
Is the sentence simple or compound? The girl reached up and opened the cabinet. A. simple B. compound HELPP!!!!