PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. What is the total cost of a five-mile taxi ride?
You are working with Cristina to review some cases for your criminal justice class. The case you are working on now has one defendant: Mona Day. She is a studen
please help me! brainliest
If 15 men can do a piece of work in 30 days, in how many days can 10 men complete the same work?
why is Rajendra Lakshmi remember even these days explain her role in the form of dialogue​
Write the advantages of Micro Hydro Power​
Avery bought 23 rainbow and balloon stickers for her little sister. The rainbow stickers cost 1 cent apiece and the balloon stickers cost 6 cents apiece. If Ave
2NH3 + H2O2 N2H4 + 2H20 9) Hydrazine (N2H4) is used as a rocket fuel. It can be made by reacting ammonia with hydrogen peroxide. What mass of ammonia is needed
You need to paint your house to sell it. You can choose between two different painters, George and Henry. George will charge 90$ for the paint, and then $40 per
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP