eve051 eve051
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for $9.60 for 4 pounds

Relax

Respuesta :

itsskatt12
itsskatt12 itsskatt12
  • 23-01-2018
$2.40/1 lbs.
a unit rate always has 1 as the denominator so i just divided 9.60 by 4 and got 2.40 and put that over a 1
Answer Link

Otras preguntas

Which type of music program helped popularize music on television? opera concerts music videos music contest
Why was aaron Burr upset with alexander Hamilton?
Write the slope-intercept form of the equation of each line Y-2=-2/5(x-5)
What is the ratio of surface area to volume for a sphere with the following measurements? Surface area = 432 m2 Volume = 864 m3
15m/s is how many Newtons
Once upon a time, a silver dollar contained $1 worth of silver. The sizes of other coins were based on the silver dollar; for example, a half dollar contained h
Ishaan is 72 years old and William is 4 years old. How many years will it take until Ishaan is only 5 times as old as William?
Kayla can bake 15 muffins in 2.5 hours. At this rate, how many can she bake in 8 hours?
SUPER IMPORTANT SOMEONE HELP!!!! using synthetic division: (3x^2 + 11x + 1) / (x-3)
What is the name of the artery located at the bottom of the wrist that is used when taking a pulse?