Lnav3101 Lnav3101
  • 21-11-2022
  • Business
contestada

the cost to manufacture an unfinished unit is $120 ($90 variable, $30 fixed). the selling price per unit is $150. the company has unused productive capacity and has determined that units could be finished and sold for $195 with an increase in variable costs of 40%. what is the additional net income per unit to be gained by finishing the unit?

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

The fairy tale spectacular is coming to town. Admission to the fair costs $32.50 and each ride costs $.80. You have $50 to spend at the fairy tale spectacular i
What is the slope of this line? A. 1/3 B. 1/2 C. 1 D. 2
A comedy can use only two elements for its humorous purpose: dialogue and physicality.true or falseIts false
If you multiple 3.62×8.9=
What message does Cole’s statement, “I saw that my righteousness would not save me; then I was convinced of the doctrine of Election and went right to quarrelli
Need help ASAP please
The Northwest Ordinance said that any area with a population of at least 60,000 could _____
Julie walked 3 miles each day in march and april. How many miles did she walk altogether over this time?
5. What class of organic compounds is composed of amino acids?
the mountain nc region what the industry