ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Relax

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

is an iron rod a good conductor of heat and electricity
The Roman Republic was formed in 509 BCE after which of the following occurrences? A. The people took control of the military and invaded Greece. B. The p
Because accounting is used to communicate it is usually called the language of
If you buy cloud storage on your laptop, does it add more eternal memory to the device itself?
I need help with just the first one, I can figure out the rest from there.
How can congress initiate the formal constitutional amendment process
Round to nearest hundredth -28.333
which radical republican proposal for Reconstruction was defeated by its opponents
Interpret which way Hitler violated the Treaty of Versailles? A- He increased the size of his military B- He descreetly sold arms to countries C- He openly trad
Each table has 5 pencils there are 3 tables how many are altogether