viivica
viivica viivica
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Dog food comes in two different sized bags. The 40 lb bag sells for $24 while the 10 lb
bag sells for $7. Which is cheaper and by how much? (compare unit rates)

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain
How many miles did the the russian empire stretch from east to west in 1861
What is the difference between anus and ovary
without multiplying determine which expression has a product greater than 52,678A) 5/6 x 52,678B) 9/9 x 52,678C) 4/3 x 52,678D) 3/5 x 52,678How can I tell just
How are boundaries between river systems and natural vegetation regions different?
Which of the following tends to form a cation (positive ion) with a charge of 2+? a. Na b. O c. He d. Mg
What were the causes of the cold war?
How many moles of sodium hydroxide are produced when 1.00 mol sodium peroxide reacts with water
What reasons does Palmer give to justify the arrest of communists in the United States?